30.10.2024

Obeležavanje 177 godina postojanja Muzeja Vojvodine



Muzej Vojvodine je u petak, 25. oktobra, uz otvaranje izložbe "Zemlja i nebo – Srpska Vojvodina u srcu i duši", autora Zorana Veljanovića, arhivskog savetnika-kustosa istoričara i Dimitrija Mihajlovića, kustosa istoričara, proslavio 177. godinu postojanja. Ovu priliku iskoristili su da se zahvale svim saradnicima i prijateljima, ali i da se podsete svih aktivnosti u prethodnih godinu dana.

Obeležavanju godišnjice Muzeja Vojvodine prisustvovali su pripadnici Muzeja vazduhoplovstva, direktor Muzeja pp Miki Milenković, načelnica Odeljenja za muzejsku delatnost viši kustos Mirjana Novaković Munišević i kustos dokumentarista Bojana Beuk, čime se nastavlja uspešno započeta međuinstitucionalna saradnja.

Uz prigodan program i otvoranje izložbe, prisutnim gostima su se obratili: Vera Kojić, v.d. podsekretara za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Zoran Veljanović, autor izložbe i prof. dr Slobodan Bjelica. V.d. direktora Muzeja Vojvodine Čarna Milinković u govoru se osvrnula na dosadašnja postignuća kao i na planove i ciljeve ka kojima će se kretati u narednom periodu.

Muzej Vojvodine godinama čuva i neguje nasleđe koje inspiriše na bogato delovanje u budućnosti. Muzej Vojvodine je jedan od najstarijih, najznačajnijih i najvećih muzeja u našoj zemlji. Njegovi počeci koji predstavljaju istorijski kontinuitet postojanja, prate se u Budimpešti, gde je 1826. godine osnovana Srpska narodna zbirka zaslugom grupe rodoljubivih intelektualaca. Oni su imali želju da sačuvaju nacionalnu kulturu Srba na prostorima Habzburške monarhije, te se iz te želje nesvesno ili svesno rodila i vizija koja je stvorila kasnije jednu muzejsku ustanovu. Najistaknutija ličnosti tog vremena bio je Sava Tekelija, mađarski plemić srpskog porekla, koji je poklonio veliki broj vrednih predmeta za Srpsku narodnu zbirku. Ova zbirka prerasta u Muzej Matice Srpske 1933. godine, a nakon Drugog svetskog rata i novih političkih prilika, 1947. godine u Vojvođanski muzej, čiji je osnivač Skupština AP Vojvodine. Spajanjem Vojvođanskog muzeja i Istorijskog muzeja Vojvodine (nekadašnjeg Muzeja Revolucije), 1992. godine nastao je današnji Muzej Vojvodine kao najveći kompleksni muzej u Republici Srbiji i drugi po svome značaju. U Muzeju Vojvodine se čuvaju mnogobrojni predmeti koji predstavljaju kulturno blago Srbije i pokazuju razvitak ljudskog društva u kontinuitetu od osam hiljada godina na današnjem tlu Vojvodine.