Soko J-20 "Kraguj"

J-20 "Kraguj" je laki jurišni avion predviđen za borbu protiv helikoptera i za trenažu rezervnih pilota, koji je nastao kao projekat Vazduhoplovno-tehničkog instituta.

Potreba za stvaranjem ovakvog tipa aviona nastala je za vreme hladnog rata i sukoba ograničenog intenziteta koji su se odvijali širom planete. Konstruisan je 1962. godine, a serijska proizvodnja započeta je 1964. godine. Proizvođen je u fabrici aviona „Soko” iz Mostara do 1977. godine. Razvijen je pod uticajem iskustava suprotstavljanja neprijatelju u uslovima partizanskog ratovanja, za dejstvo na privremeno zauzetoj teritoriji, uz mogućnost poletanja sa travnatih površina. Izuzetne letne performanse obezbeđivale su brzu preobuku sportskih pilota u borbene. Proizveden je 41 primerak ovog aviona.

Kraguj je bio u operativnoj upotrebi u Teritorijalnoj odbrani. Po završetku operativne upotrebe postao je popularan sportski i kolekcionarski avion i nekoliko primeraka nalazi se u Francuskoj, Velikoj Britaniji i SAD. Ostao je upamćen i po ulozi u filmu „Partizanska eskadrila”. U zbirci Muzeja vazduhoplovstva nalazi se više primeraka Kraguja. Na stalnoj postavci izložen je vazduhoplov koji je bio u operativnoj vojnoj upotrebi do 1985. godine, kada je rashodovan i predat muzeju.